Информатика сабағы мәтіндік ақпаратты кодтау. «Мәтіндік ақпаратты кодтау» тақырыбы бойынша сабақты әзірлеу және көрсету

Информатика және АКТ пәнінен сабақтың конспектісі, 8-сынып

Сабақтың тақырыбы: Мәтіндік ақпаратты кодтау

Сабақтың түрі : жаңа материалды меңгеру және бастапқы бекіту.

Сабақтың мақсаттары:

Оқушыларды компьютерде ақпаратты кодтау тәсілдерімен таныстыру;

Есептерді шешу мысалдарын қарастыру;

Оқушылардың танымдық қызығушылықтарын дамытуға ықпал ету.

Еңбекте төзімділік пен шыдамдылыққа, жолдастық, өзара түсіністік сезімдерін тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаттары:

Оқушылардың «Мәтіндік (символдық) ақпаратты кодтау» тақырыбы бойынша білімдерін қалыптастыру;

Мектеп оқушыларының ой-өрісін қалыптастыруға ықпал ету;

Талдау және өзін-өзі талдау дағдыларын дамыту;

Өз іс-әрекетін жоспарлау қабілетін дамыту.

Жабдық:

студенттердің жұмыс орындары (жеке компьютер),

мұғалімнің жұмыс орны,

интерактивті тақта,

мультимедиялық проектор,

мультимедиялық презентация,

Сабақтың құрылымы

Библиография:

1. Информатика және АКТ. Негізгі курс. 8-сыныпқа арналған оқулық. /Н.Д. Угринович. - M. BINOM. Білім зертханасы, 20010.

2. Информатика және ақпараттық технологиялар бойынша практикум. Оқу орындарына арналған оқулық/Н.Д. Угринович, Л.Л. Босова, Н.И. Михайлова. – 3-ші басылым. - M. BINOM. Білім зертханасы, 2010 ж.

3. Орыс мақал-мәтелдерінің сөздігі. – М.: Терра, 1997 ж

4. Мәтінді шифрлаудың қарапайым әдістері / Д.М. Златопольский. – М.: Чистье Пруды, 2007 ж

5. 2009-2011 жж. Бірыңғай мемлекеттік емтиханның нысаны мен материалдарына негізделген информатикадан демонстрациялық бақылау жұмыстарының мәтіндері.

Сабақтар кезінде

Ұйымдастыру уақыты.

Интерактивті тақтада сабақтың тақырыбы көрсетілген мультимедиялық презентацияның бірінші слайды.

Мұғалім: Сәлем жігіттер. Отыр. Кезекші, келмегендерді хабарлаңыз. (Кезекшінің есебі).Рақмет сізге.

II. Сабақтың тақырыбын пысықтау.

1. Жаңа материалды түсіндіру.

Жаңа материалды түсіндіру интерактивті тақтада мультимедиялық презентацияны бір уақытта көрсетумен эвристикалық әңгіме түрінде өтеді (1-қосымша).

Мұғалім : «Ақпарат және ақпараттық процестер» тақырыбын оқып-үйрену барысында біз тірі организмдердің, адамдардың және техникалық құрылғылардың ақпаратты қабылдау, беру және сақтау процестерінде таңбалар жүйесі арқылы кодталатынын айттық. Ақпаратты кодтау нәтижесі қандай болатынын есте сақтаңыз ба?

Жауап: Кодтау нәтижесі берілген белгі жүйесінің символдар тізбегі болып табылады.

Мұғалім: Кодтарға мысалдар келтіріңіз.

Жауап: Мәтіндегі әріптер тізбегі, сандағы сандар, генетикалық код, екілік компьютерлік код және т.б.

Мұғалім: Бүгін сабақта біз компьютерде мәтіндік ақпаратты кодтау жолдарымен танысамыз. «Мәтіндік ақпаратты кодтау» сабағының тақырыбын жазыңыз (1-слайд). Сабақ барысында біз келесі сұрақтарды қарастырамыз (2-слайд):

Тарихи экскурсия;

Мәтіндік ақпаратты екілік кодтау;

Мәтіндік ақпарат көлемін есептеу.

Тарихи экскурсия

Адамзат мәтіндік шифрлауды (кодтауды) алғашқы құпия ақпарат пайда болған сәттен бастап қолданады. Міне, адам ойының дамуының әртүрлі кезеңдерінде ойлап табылған мәтінді кодтаудың бірнеше әдістері (3-слайд):

Криптография – құпия жазу, мәтінді білмеген адамға түсініксіз ету үшін жазуды өзгерту жүйесі;

Морзе коды немесе біркелкі емес телеграф коды, онда әрбір әріп немесе белгі электр тогының қысқа элементарлық жарылыстары (нүктелер) мен үш есе ұзақтықтағы элементар жарылыстарының (сызықша) өзіндік комбинациясы арқылы бейнеленеді;

Қол қимылдары – есту қабілеті бұзылған адамдар қолданатын ымдау тілі.

Сұрақ:Мәтіндік ақпаратты кодтаудың тағы қандай мысалдарын келтіруге болады?

Оқушылар мысалдар келтіреді.

Мұғалім: (4-слайдты көрсету). Ең ерте белгілі шифрлау әдістерінің бірі Рим императоры Юлий Цезарьдің (б.з.б. 1 ғ.) атымен аталған. Бұл әдіс шифрланған мәтіннің әрбір әрпін басқа әріппен ауыстыруға негізделген, алфавитті бастапқы әріптен белгіленген символдар санына ауыстыру арқылы алфавит шеңбер бойымен оқылады, яғни i әрпінен кейін а деп саналады. . Сонымен, екі таңба оңға жылжытылған кезде байт сөзі gwlf сөзімен кодталады. Әрбір шифрланған әріпті оның сол жағындағы екінші әріппен ауыстыру үшін берілген сөзді шешудің кері процесі қажет.

(5-слайдты көрсету) Парсы ақыны Жалаледдин Румидің Цезарь шифры арқылы кодталған «kgnusm yoogkg fesl ttsfhya fzuzhschz fhgrzkh yoogksp» деген сөз тіркесін ашыңыз. Бастапқы мәтіннің әрбір әрпі өзінен кейінгі үшінші әріппен ауыстырылатыны белгілі. Тірек ретінде слайдта орналасқан орыс алфавитінің әріптерін пайдаланыңыз.

Сұрақ:Сіз не алдыңыз?

Жауап: Көзіңізді жұмып, жүрегіңіз сіздің көзіңізге айналсын.

Мұғалім: Жарайсың! Тапсырманы дұрыс орындадық.

Жауап 5-слайдта көрсетілген дұрыс жауаппен салыстырылады.

Мәтіндік ақпаратты екілік кодтау

Мұғалім: Төмендегі кодтау әдістерінің қайсысы ақпаратты кодтаудың екілік принципін пайдаланады?

Жауап: Морзе кодында.

Мұғалім: Компьютерде ақпаратты екілік кодтау принципі де қолданылады. Тек нүкте мен сызықшаның орнына 0 және 1 сандарын пайдаланады (слайд 6). Дәстүрлі түрде бір таңбаны кодтау үшін 1 байт ақпарат пайдаланылады. Пайдаланушы пернетақтада белгісі бар пернені басады және компьютерге сегіз электрлік импульстің белгілі бір тізбегі жіберіледі (0 сигнал жоқ, 1 сигнал бар дегенді білдіреді). Бұл компьютердің жедел жадында сақталатын екілік таңбалық код, онда ол бір ұяшықты алады. Компьютер экранында кейіпкерді көрсету процесінде кері кодтау орындалады.

Сұрақ:Неше түрлі таңбаны кодтауға болады?

Жауап: N = 2 I = 2 8 = 256.

Мұғалім: Дұрыс. Бұл мәтіндік ақпаратты, соның ішінде орыс және латын әліпбиінің бас және кіші әріптерін, сандарды және басқа белгілерді көрсету үшін жеткілікті ме?

Балалар әртүрлі белгілердің санын санайды:

Орыс алфавитінің 33 кіші әріпі + 33 бас әріп = 66;

Ағылшын алфавиті үшін 26 + 26 = 52;

0-ден 9-ға дейінгі сандар және т.б.

Мұғалім: Сіздің қорытындыңыз қандай?

Оқушылардың қорытындысы: 127 таңба керек екен. Тыныс белгілерін, арифметикалық белгілерді, қызмет көрсету операцияларын (жол беру, бос орын және т.

Мұғалім : Компьютерде әрбір таңба бірегей кодпен кодталады.

Әрбір кейіпкерге өзінің бірегей кодын беру туралы халықаралық келісім қабылданды. ASCII (American Standard Code for Information Interchange) код кестесі халықаралық стандарт ретінде қабылданды (7-слайд).

Бұл кестеде 0-ден 127-ге дейінгі кодтар (ағылшын алфавитінің әріптері, математикалық амалдардың таңбалары, қызмет көрсету белгілері және т.б.) берілген, ал 0-ден 32-ге дейінгі кодтар символдарға емес, функционалдық пернелерге тағайындалған. Осы код кестесінің атын және кодталатын таңбалар ауқымын жазыңыз.

128-ден 255-ке дейінгі кодтар әр елдің ұлттық стандарттарына бөлінген. Бұл дамыған елдердің көпшілігі үшін жеткілікті.

Ресей үшін код кестесінің бірнеше әртүрлі стандарттары енгізілді (код 128-ден 255-ке дейін).

Міне, олардың кейбіреулері (8-9 слайд). Олардың есімдерін қарап, жазып алайық:

KOI8-R, SR1251, SR866, Мас, ISO.

65-66 беттердегі информатика семинарын ашыңыз және осы кодтау кестелері туралы оқыңыз.

Мұғалім: оқылған материал бойынша сұрақтар қояды:

Орыс әріптерін кодтау үшін ең алғаш қай стандарт қолданылды?

Бүгінгі таңда қандай кодтау стандарты кең таралған?

CP1251, CP866 кодтауларында «CP» әріптерінің тіркесімі нені білдіреді?

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.

Мұғалім : MS Word мәтіндік редакторында символды оның код нөмірі бойынша экранда көрсету үшін пернетақтадағы «ALT» пернесін басып тұрып, қосымша сандық пернетақтада символ кодын теру керек.

MS Word мәтіндік редакторын іске қосыңыз. «ALT» пернесін басып тұрып, қосымша сандық пернетақтадағы кодтарды енгізіңіз (слайд 10):

Қандай сөз алдыңыз?

Жауап: бит.

Мұғалім: Файлды сақтамай жабыңыз.

Юникодты кодтау тұжырымдамасы.

(11-слайд) Әлемде шамамен 6800 түрлі тіл бар. Егер сіз Жапонияда басып шығарылған мәтінді Ресейде немесе АҚШ-та компьютерде оқысаңыз, оны түсіне алмайсыз. Кез келген елдің әріптерін кез келген компьютерде оқуға болатындай етіп, оларды кодтау үшін екі байт (16 бит) пайдаланылды. Бұл мәтін таңбаларын кодтаудың халықаралық стандарты. Юникод.

Сұрақ:Екі байтта қанша таңбаны кодтауға болады? (Үлгерімі төмен студенттер үшін инженерлік калькуляторды пайдалануға болады.)

Жауап:N= 2 I =2 16 = 65536/

Бұл кодтау Юникод деп аталады және UCS-2 деп белгіленеді. Бұл код әлемнің барлық қолданыстағы әліпбилерін, сонымен қатар көптеген математикалық, музыкалық, химиялық белгілерді және т.б. қамтиды. Сондай-ақ UCS-4 кодтауы бар, онда кодтау үшін 4 байт пайдаланылады, яғни 4 миллиардтан астам таңбаны кодтауға болады.

Мәтіндік ақпарат көлемін есептеу

Әрбір таңба 1 байтпен кодталғандықтан, мәтіннің ақпараттық көлемін мәтіндегі таңбалар санын 1 байтқа көбейту арқылы табуға болады.

Мұны тәжірибеде тексеріп көрейік. Мониторды қосыңыз, Блокнот редакторында мәтіндік құжат жасаңыз және оған мақалды теріңіз (12-слайд): «Оқу - көсем, білімсіздік - маса». Оның неше кейіпкері бар?

Жауап: 36

Мұғалім : Файлды сақтаңыз және жабыңыз. Оның өлшемін байтпен анықтаңыз. Ол қандай?

Жауап: 36 байт.

Мұғалім : Сіздің қорытындыңыз қандай?

Оқушылар талқылап, қорытынды жасайды.

Дене шынықтыру минуты:Балалар, қазір біз ми қан айналымын жақсарту үшін жаттығулар жасаймыз: 1) Отырып, қолды белдікте. Бір рет сол қолыңызды оң иығыңыздан асырыңыз, басыңызды солға бұрыңыз. Екі - бастапқы позиция. Үш, төрт – оң қолмен бірдей. 5 рет қайталайық. Қарқыны баяу.

2) Орындыққа отыру. Бір рет - басыңызды оңға еңкейтіңіз. Екі - бастапқы позиция. Үш - басыңызды солға еңкейтіңіз. Төрт – бастапқы ұстаным 5 рет қайталаңыз. Бұл орташа.

Ал енді жаңа күш пен тыныштықпен тақырыбымыздың екінші бөліміне көшейік: есептерді талдау және шешу.

2. Есептерді талдау және шешу

Презентацияны қарау режимінен интерактивті тақта режиміне ауысыңыз.

Мұғалім (тақтада жұмыс):Әртүрлі кодтау кестелеріндегі мәтінді кодтаудың мысалын қарастырайық. Информатика және ақпараттық технологиялар бойынша семинардың 66 бетін ашыңыз. Анықтамалық материал ретінде біз суретте көрсетілгендерді қолданамыз. KOI8-R және CP1251 2.4 және 2.5 кодтау кестелері. (Бірдей кодтау кестелерінің суреттері сызбалар мен фотосуреттер галереясы арқылы интерактивті тақтаға орналастырылады).«Рим» сөзін кодтайық ( 1-қосымша)

SR1251: 208 232 236

KOI8-R:242 201 205

Инженерлік калькуляторды пайдаланып, кодтар тізбегін ондық санау жүйесінен он алтылық санау жүйесіне түрлендірейік. Біз алып жатырмыз:

CP1251: D0 E8 EC

KOI8-R: F2 C9 CD

(Презентацияны қарау режиміне ауысу).

Жұппен жұмыс. (Сынып жұптарға бөлінеді).

Мұғалім: Бірдей кодтау кестелерін пайдалана отырып, біз сізге карталарда ұсынылған сөздерді кодтаймыз.

Слайдтағы тапсырманы (13-слайд) мұқият оқып шығыңыз.

Жаттығу:Барлық ұғымдар информатикада қолданылады немесе онымен байланысты. Осы ұғымдарды анықтаңыз және KOI8-R немесе CP1251 кестелерін пайдаланып кодтаңыз. Инженерлік калькуляторды пайдаланып кодтар тізбегін ондық санау жүйесінен он алтылық санау жүйесіне түрлендіріңіз. Алынған он алтылық кодты тиісті енгізу өрісіне бос орындарсыз енгізіңіз. түймешігін басыңыз. Шешімнің дұрыстығын тексеріп, тексеріңіз. Географиялық атаулардан басқа ұғымдарды бас әріппен жазу.

Карточка 1. Төмендегі түсініктемелер қандай ұғымдарға сәйкес келеді?

1. Студент күнделігінде де, деректер қоры кестесінде де.

2. Медициналық және компьютерлік бағдарламада.

Карточка 2. Аталған географиялық атаулар информатикада қолданылатын ұғымдарда қолданылады немесе олармен байланысты.

1. Астанасы Каир болатын мемлекет

2. Өзбекстандағы аты «алгоритм» ұғымымен байланысты қала.

Карточка 3. Анықтамаларға сәйкес келетін терминдер автомобильді құрастыру және пайдалану контекстінде де қолданылады.

1. Іштен жану қозғалтқышының бөлігі

2. Автокөліктегі отынды тазартуға арналған құрылғы

Жауаптар

2. процедура

3. Мысыр (Египет үшбұрышы), Хорезм (Орта Азия математигі әл-Хорезми есімінен алынған алгоритм)

4. цилиндр

фильтр ( дерекқорда жазбалар таңдалатын шарт

Кодтар

CP1251 жазбасы: 231 224 239 232 241 252 E7 E0 EF E8 F1 FC

Египет SR1251: 197 227 232 239 229 242 C5 E3 E8 EF E5 F2

Цилиндр CP1251: 246 232 235 232 237 228240 F 6E 8EB E 8ED E 4F 0

Процедура KOI8-R:208 210 207 195 197 196 213 210 193

D0 D2 СF C3 C5 C4 D5 D2 C1

Хорезм KOI8-R:232 207 210 197 218 205 E8 CF D2 C5 DA CD

Сүзгі KOI8-R: 198 201 204 216 212 210 C6 C9 CC D8 D4 D2

Оқушылар әр жұп оқушыға мұғалім берген нөмірге сәйкес карточкаларды ашады.

Мұғалім: Есіңізде бар терминдерді немесе ұғымдарды атаңыз. Дұрыс кодты кім алды? Кім сәтті болмады? Сіздің қателігіңіз қандай, қалай ойлайсыз?

Оқушылар пікірталас түрінде сұрақтарға жауап береді.

(Тақтаның интерактивті режиміне көшу).

Мұғалім: Енді біз мәтіндік ақпараттың көлеміне және мәтіндік ақпараттың көлемін анықтауға байланысты мөлшерлерге есептер шығаруға көшеміз.

Шартты жазыңыз №1 тапсырма.(Интерактивті тақтада – No1 тапсырманың шарты.)Әрбір таңба бір байтта кодталған деп есептей отырып, келесі сөйлемнің ақпарат көлемін бағалаңыз:

«Менің ағамның ең адал ережелері болды, ол ауыр науқас кезінде оны өзін құрметтеуге мәжбүр етті және ол одан жақсы ештеңе ойламады». ( 2-қосымша)

Шешімі:Бұл сөз тіркесі тыныс белгілерін, тырнақшаларды және бос орындарды қосқанда 108 таңбадан тұрады. Бұл санды 8 битке көбейтеміз. Біз 108*8=864 бит аламыз. Шешім туралы сұрақтар бар ма?

Мұғалім сұрақтарға жауап береді немесе бір оқушы екіншісінің сұрағына жауап береді.

Мұғалім: қарастырайық тапсырма№ 2 . (Шарт интерактивті тақтада көрсетіледі). Оның жағдайын жазыңыз: Canon LBP лазерлік принтері орташа 6,3 Кбит/с жылдамдықпен басып шығарады. Орташа алғанда бір бетте 45 жол және әр жолда 70 таңба (1 таңба – 1 байт) болатынын білсеңіз, 8 беттік құжатты басып шығару қанша уақытты алады.

Шешімі:

1) 1 беттегі ақпарат көлемін табыңыз:

45 * 70 * 8 бит = 25200 бит

2) 8 беттегі ақпарат көлемін табыңыз:

25200 * 8 = 201600 бит

3) Ортақ өлшем бірліктеріне келтіреміз. Ол үшін Мбиттерді биттерге түрлендіреміз:

6,3*1024=6451,2 бит/сек.

4) Басып шығару уақытын табыңыз: 201600: 6451,2? 31 секунд.

(3-қосымша)

Сіздің сұрақтарыңыз.

Оқушылар туындаған жағдайда сұрақтар қояды.

Мұғалім алдымен басқа оқушыдан сұраққа жауап беруін сұрайды, егер жауап болмаса, өзі жауап береді.

Мұғалім: Электронды мәселелерді өзіміз шешеміз. Ол үшін «Информатика» папкасындағы «8-сынып есептері» - «Кодтау» папкасын ашыңыз, компьютер жауаптарыңызды бағалайды және дұрыс жауапты береді.

1-тапсырма.Әрбір таңба екі байтпен кодталған деп есептей отырып, Юникод кодтауында келесі сөйлемнің ақпарат көлемін бағалаңыз:

Бір пуд шамамен 16,4 килограммды құрайды

Жауабыңызды мына жерге жазыңыз:_________

2-тапсырма.Мәтін 45 секундта басып шығарылды. Мәтіндегі беттердің санын есептеңіз, егер сіз бір бетте орта есеппен әрқайсысы 75 таңбадан тұратын 50 жол бар екенін, лазерлік принтердің басып шығару жылдамдығы 8 Кбит/с, 1 таңба 1 байт екенін білсеңіз. Жауабыңызды ең жақын бүтін санға дейін дөңгелектеңіз.

Жауабыңызды мына жерге енгізіңіз:__________

Презентацияға өтіңіз.

III. Жалпылау

Мұғалім сұрақтары (14-слайд):

1. Компьютерде мәтіндік ақпаратты кодтаудың қандай принципі қолданылады?

2. Халықаралық символдарды кодтау кестесі қалай аталады?

3. Орыс таңбалары үшін кодтау кестелерінің атауларын көрсетіңіз.

4. Сіз келтірген кодтау кестелеріндегі кодтар қандай санау жүйесінде берілген?

Жігіттер қойылған сұрақтарға жауап береді.

IV. Үй жұмысы

(15-слайд) Угринович оқулығы бойынша § 3.1, өз бетінше орындауға арналған тапсырмалар 3.1, 3.2. Қызығушылық танытқандар үшін: Өз кодыңызды ойлап табыңыз және кез келген фразаны кодтаңыз. Келесі сабаққа бөлек парақтарда әкелу.

Мұғалім сабақты қорытындылап, баға қояды.

Сау болыңыз, сабақ үшін рахмет.

1-қосымша

2-қосымша

3-қосымша

8-сыныпта берілген физика сабағына жалпы педагогикалық талдау

Сынып: 10

Оқулық: Н.Д.Угринович, 10 сынып. Информатика және АКТ. БИНОМИАЛ. 2010

Сабақтың мақсаттары:- студенттерге ақпарат ұғымын және компьютердегі ақпаратты кодтау әдістерін түсінуге көмектесу; - студенттерді кодтық кестелер арқылы мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау әдістерімен таныстыру; - оқушылардың ақпараттық мәдениетіне, зейінділікке, ұқыптылыққа, тәртіптілікке, алғырлыққа тәрбиелеу.
- ой-өрісін, танымдық қызығушылықтарын, тінтуірмен және пернетақтамен жұмыс істеу дағдыларын, өзін-өзі бақылау, жазу дағдыларын дамыту.
Жабдық:

Студенттердің жұмыс орны, ДК;

Интерактивті тақта, мультимедиялық проектор;

Интерактивті презентация;

Білім мен дағдыны өзін-өзі бағалау кестесі

Сабақтың мақсаттары:

Оқушылардың «Мәтіндік ақпаратты кодтау және өңдеу» тақырыбы бойынша білімдерін қалыптастыру;

Мектеп оқушыларының ой-өрісін қалыптастыруға ықпал ету;

Талдау және өзін-өзі талдау дағдыларын дамыту;

Өз іс-әрекетін жоспарлау қабілетін дамыту.

Сабақ жоспары:

    Ұйымдастыру кезеңі (1 мин);

    Білімді тексеру, үй тапсырмасы (7-8 мин);

    Жаңа материалды оқу (теориялық бөлім) – (13 мин)

    Үйренгендерін бекіту (практикалық жұмыс) – (15 мин);

    Үй жұмысы. (2 минут);

    Қорытындылау (2 мин);

Сабақтар кезінде

1. Ұйымдастырушылық мәселе:

Сәлемдесу, қатысқандарды тексеру. Слайд 2.( 1-қосымша )

2. Білімді тексеру, үйге тапсырма

Слайд 3

-Өткен сабақта ақпарат ұғымын, ақпараттың тірі және жансыз табиғаттағы рөлін қайталадық. Барлығына өз білімін тест арқылы тексеруді ұсынамын. (Оқушылар MyTest бағдарламасы арқылы өз білімдерін және өткен тақырыптың негізгі ұғымдарын меңгеру деңгейін тексереді. Тест нәтижелері мұғалімге баяндалады және өзін-өзі бақылау кестесіне жазылады) ( 2-қосымша )

Сынақ

3. Жаңа материалды меңгеру

Слайд 4. Сабақтың тақырыбы: «Мәтіндік ақпаратты кодтау және өңдеу»

Бүгін сабақта мәтіндік ақпараттың компьютерде қалай көрсетілетінін білесіз. Кодтық кестелер мен ДК көмегімен мәтіндік ақпаратты кодтауды және декодтауды үйреніңіз. Бірақ алдымен біз «кодтау» деген не екенін есте сақтауымыз керек?

Компьютерде ақпаратты кодтаудың қандай принципі қолданылады?

Адамзаттың дамуымен ақпарат алмасу қажеттілігі туындады. Бірақ адам миы барлық қолда бар ақпаратты сақтауға қабілетті емес. Осылайша тамаша өнертабыс пайда болды - жазу. Алфавит деп аталатын дыбыстарды білдіретін белгілер жиынтығы пайда болды. Енді біз әліпбиді хабарлама жасау үшін қолданылатын белгілердің шектеулі жиынтығы ретінде қарастырамыз. Әліпби – адам тілінің коды. Автоматты құрылғылардың жасалуымен бірнеше интерпретациясы болмайтын тілдерді жасау қажеттілігі туындады, яғни адам тілін формализациялау қажет болды. Ақпаратты кодтау тәсілдерінің көптігі адам санасын кодтауға арналған әмбебап тілді немесе әліпбиді құру әрекеттеріне еріксіз әкелді.

Өткен ғасырдың 60-жылдарынан бастап компьютерлер мәтіндік ақпаратты өңдеу үшін көбірек қолданыла бастады. Компьютерде мәтіндік ақпаратты кодтау үшін екілік кодтау қолданылады, яғни. мәтінді 0 және 1 тізбегі ретінде көрсету (Бұл екі таңба екілік цифрлар деп аталады, ағылшын тілінде - екілік цифр немесе қысқартылған бит).

Слайд 5.

Неліктен екілік кодтау есептеулерде қолданылады?

Бұл әдісті техникалық іске асыру оңай болып шықты: 1 – сигнал бар, 0 – сигнал жоқ. Әліпбидің әрбір таңбасы белгілі бір санмен және нөлдер мен бірліктердің тізбегімен байланысты болды.

Таңбаларды кодтау үшін қанша бит қажет?

Таңбалар санына шектеу жоқ. Дегенмен, жеткілікті деуге болатын мөлшер бар.

Слайд 6

Компьютердің ішкі алфавиті үшін таңбалардың шамамен жеткілікті санын есептейік және биттердің қажетті санын есептеу үшін формуланы қолданайық.

33 орыс бас әріптері + 33 орыс кіші әріптері + 26 ағылшын кіші әріптері + 26 ағылшын бас әріптері + 10 сандар + тыныс белгілері + жақшалар мен математикалық амалдардың таңбалары + арнайы таңбалар (@, #, $, %, &, *) + псевдография ≈ 256 таңба. Екілік белгілер жүйесіндегі ақпарат көлемін анықтау формуласын еске түсірейік (Өткен сабақтың тақырыбы).

N=2I

256 = 2 8

Бұл таңбалар саны үшін 8 бит немесе 1 байт жеткілікті . Сонымен, 1 байтпен 256 түрлі таңбаны кодтауға болады.

Слайд 7

Кодтау әрбір таңбаға 0-ден 255-ке дейінгі бірегей ондық кодты немесе 00000000-нан 11111111-ге дейінгі сәйкес екілік кодты тағайындаудан тұрады. T.O. адам таңбаларды контурына қарай, компьютерді кодына қарай ажыратады. Мәтіндік ақпаратты компьютерге енгізгенде екілік кодтау орын алады, символдың кескіні екілік кодқа айналады; Таңба коды бір жедел жад ұяшығында сақталады.

Слайд 8 – 12

Кез келген код мынаны және мынаны білдіретініне келіскен адамдар арасындағы келісімнің бір түрі. Бұл келісім код кестесінде жазылған. ASCII (American Standard Code for Information Interchange) код кестесі халықаралық стандарт ретінде қабылданды.

Осы кестенің алғашқы 33 коды (0-ден 33-ке дейін) таңбаларға емес, операцияларға (бос орын енгізу, жол беру және т.б.) сәйкес келеді.

33-тен 127-ге дейінгі кодтар халықаралық болып табылады және латын әліпбиінің таңбаларына, сандарға, арифметикалық белгілерге және тыныс белгілеріне сәйкес келеді.

128-ден 255-ке дейінгі кодтар ұлттық болып табылады, яғни. Әртүрлі ұлттық кодтауларда бір кодқа әртүрлі таңбалар сәйкес келеді. Орыс әріптері үшін 5 кодтау кестесі бар (Windows, MS-DOS, Mac, ISO, KOI - 8). Сондықтан бір кодтауда жасалған мәтіндер екіншісінде дұрыс көрсетілмейді.

Слайд 13 – 17

Әлемде шамамен 6800 түрлі тіл бар. Егер сіз Жапонияда басып шығарылған мәтінді Ресейде немесе АҚШ-та компьютерде оқысаңыз, оны түсіне алмайсыз. Кез келген елдің әріптерін кез келген компьютерде оқуға болатындай етіп, оларды кодтау үшін екі байт (16 бит) пайдаланылды.

Екі байтта қанша таңбаны кодтауға болады?

Бұл кодтау Юникод деп аталады және UCS-2 деп белгіленеді. Бұл код әлемнің барлық қолданыстағы әліпбилерін, сонымен қатар көптеген математикалық, музыкалық, химиялық белгілерді және т.б. қамтиды. Сондай-ақ UCS-4 кодтауы бар, онда кодтау үшін 4 байт пайдаланылады, яғни 4 миллиардтан астам таңбаны кодтауға болады.

4. Үйренгендерін бекіту. Практикалық жұмыс

Слайд 18 - 20

1. Тапсырма: Composer веб-редакторында (Sea-Monkey қолданбасы) бес түрлі кодтауда «компьютерлік ғылым» сөзі бар веб-беттерді жасаңыз: Windows, MS-DOS, Юникод, ISO, KOI-8 оларды браузерде қажетті кодтауда қараңыз.

(Тәжірибелік жұмыстың барысы: Оқулық 10 сынып Угринович Н.Д. 15 -17 б.)

2. Тапсырма. (Слайд)(Бірыңғай мемлекеттік емтиханға дайындық. А1 және А2 тапсырмаларын шешу. Оқу тесттеріне үлестірмелі материалдар. Информатика. Бірыңғай мемлекеттік емтихан. TRIGON Санкт-Петербург).

    A1. Әрбір таңба бір байтта кодталған деп есептей отырып, Жан-Жак Руссоның келесі мәлімдемесінің ақпарат көлемін анықтаңыз:

Мыңдаған жолдар қателікке апарады, бірақ шындыққа бір ғана жол.

1) 92 бит 2) 220 бит 3) 456 бит 4) 512 бит

Жауабы: 3) 456 бит.

б) A2. Екі мәтінде таңбалар саны бірдей. Бірінші мәтін 16 таңбадан тұратын алфавитпен жазылған. Сыйымдылығы 256 таңбадан тұратын алфавиттегі екінші мәтін. Екінші мәтінде біріншіге қарағанда неше есе көп ақпарат бар?

1) 12 2) 2 3) 24 4) 4

Жауабы: 2) 2.

5. Жалпылау. Үй жұмысы:

1. Компьютерде мәтіндік ақпаратты кодтаудың қандай принципі қолданылады?

2. Халықаралық символдарды кодтау кестесі қалай аталады?

3. Орыс таңбалары үшін кодтау кестелерінің атауларын көрсетіңіз.

4. Сіз келтірген кодтау кестелеріндегі кодтар қандай санау жүйесінде берілген?

Оқулық Н.Д.Угринович 10 сынып.§ 1.1.1, сұраққа жауап беру.

Информатика және АКТ бойынша 2011 жылғы Бірыңғай мемлекеттік емтиханның бақылау өлшем материалдарының демонстрациялық нұсқасынан тапсырманы орындаңыз

A2.Автоматты құрылғы ақпаратты қайта кодтады

бастапқыда 20 таңбадан тұратын орыс тіліндегі хабарламалар

16-биттік Юникодта, 8-биттік KOI-8 кодтауында жазылған. Сағат

бұл ақпараттық хабарлама азайды

1) 320 бит 2) 20 бит 3) 160 байт 4) 20 байт

6. Қорытындылау.

Бүгін біз кодтық кестелер мен компьютердің көмегімен мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау әдістерімен таныстық; осы тақырып бойынша Бірыңғай мемлекеттік емтихан тест тапсырмаларынан есептер шығаруға жаттықты. Сабағымызды қорытындылайық. Сабақтағы жұмысыңызды өзіңіз бағалаңыз.

(Бағалау.)

Сабақ үшін рахмет.

Пайдаланылған ақпарат көздерінің тізімі

    Ровнягина Л.В. Мәтіндік (кейіпкер) ақпаратты кодтау (2007/2008 оқу жылы) // http://festival.1september.ru/articles/502820 (қол жеткізу күні: 22 қазан 2009 ж.).

    Угринович, Н.Д. Информатика және ақпараттық технологиялар бойынша семинар. Оқу орындарына арналған оқулық / Н.Д.Угринович, Л.Л.Босова, Н.И.Михайлова. - М.: БИНОМ. Білім зертханасы, 2003. – 400 б. : науқас.

    Угринович, Н.Д. Информатика және АКТ. Базалық деңгей: 10/Н-сыныпқа арналған оқулық. Д. Угринович. - 6-шы басылым. - М.: БИНОМ. Білім зертханасы, 2010 ж.

    Информатикадан 2011 жылғы бірыңғай мемлекеттік емтиханның бақылау өлшеу материалдарының демонстрациялық нұсқасы («ФЕДЕРАЛДЫҚ ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ӨЛШЕМДЕР ИНСТИТУТЫ» Федералдық мемлекеттік ғылыми мекемесімен дайындалған)

    Информатикадан тәжірибелік сынақтарға арналған үлестірмелі материалдар. Гусевтің Бірыңғай мемлекеттік емтиханы. TRIGON Санкт-Петербург 2009 ж

    Сабақты дамыту Мұғалім: Наталья Владимировна Митина, Кемерово облысы, Новокузнецк қаласындағы «№44 гимназия» НМОУ информатика пәнінің мұғалімі.

    8-9 сыныптарға арналған информатикадан сабақ әзірлемелері Шелепаева А. Мәскеу «VAKO» 2005 ж

Мәтіндік ақпарат алфавиттің әрбір символын белгілі бір бүтін санмен белгілеу арқылы екілік кодта кодталады. Сегіз екілік цифрды пайдаланып, 256 түрлі таңбаны кодтауға болады. Таңбалардың бұл саны ағылшын және орыс алфавиттерінің барлық таңбаларын көрсету үшін жеткілікті.

Компьютерлік техниканың дамуының алғашқы жылдарында мәтіндік ақпаратты кодтаудағы қиындықтар қажетті кодтау стандарттарының болмауынан туындады. Қазіргі уақытта, керісінше, бар қиындықтар көптеген бір мезгілде және жиі қайшы келетін стандарттармен байланысты.

Бейресми халықаралық қатынас құралы болып табылатын ағылшын тілі үшін бұл қиындықтар шешілді. АҚШ Стандарттар Институты әзірлеп, айналымға енгізді ASCII (американдық) кодтау жүйесіАқпарат алмасудың стандартты коды – стандартты АҚШ ақпарат алмасу коды).

Орыс алфавитін кодтау үшін бірнеше кодтау опциялары әзірленді:

1) Windows-1251 – компания енгізген Microsoft;операциялық жүйелердің (ОС) және осы компанияның басқа бағдарламалық өнімдерінің Ресей Федерациясында кең таралуын ескере отырып, ол кең таралуды тапты;

2) KOI-8 (Ақпарат алмасу коды, сегіз таңбалы) - Ресей Федерациясының аумағында және ресейлік Интернет секторында компьютерлік желілерде кең таралған орыс алфавитінің тағы бір танымал кодтауы;

3) ISO (International Standard Organization – International Institute for Standardization) – орыс тіліндегі символдарды кодтаудың халықаралық стандарты. Іс жүзінде бұл кодтау сирек қолданылады.

Шектеулі кодтар жиынтығы (256) мәтіндік ақпаратты кодтаудың біртұтас жүйесін жасаушыларға қиындықтар туғызады. Нәтижесінде таңбаларды 8-разрядты екілік сандармен емес, мүмкін болатын кодтық мәндер ауқымының кеңеюіне әкелетін үлкен цифры бар сандармен кодтау ұсынылды. 16-разрядты символдық кодтау жүйесі деп аталады әмбебап –ЮНИКОД. Он алты бит 65 536 таңбаға арналған бірегей кодтарды қамтамасыз етеді, бұл көптеген тілдерді бір таңбалар кестесінде орналастыру үшін жеткілікті.

Ұсынылған тәсілдің қарапайымдылығына қарамастан, бұл кодтау жүйесіне практикалық көшу компьютерлік ресурстардың жеткіліксіздігінен өте ұзақ уақыт бойы жүзеге асырыла алмады, өйткені UNICODE кодтау жүйесінде барлық мәтіндік құжаттар автоматты түрде екі есе үлкен болады. 1990 жылдардың аяғында. техникалық құралдар қажетті деңгейге жетті, құжаттар мен бағдарламалық қамтамасыз етуді ЮНИКОД кодтау жүйесіне кезең-кезеңімен көшіру басталды.

№13 сабақ

Сабақтың тақырыбы: «Мәтіндік ақпаратты кодтау».

Сабақтың түрі: Тәрбиелік.

Сабақтың мақсаттары:

Оқушыларды компьютерде ақпаратты кодтау тәсілдерімен таныстыру;

Есептерді шешу мысалдарын қарастыру;

Оқушылардың танымдық қызығушылықтарын дамытуға ықпал ету.

Еңбекте төзімділік пен шыдамдылыққа, жолдастық, өзара түсіністік сезімдерін тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаттары:

Оқушылардың «Мәтіндік (символдық) ақпаратты кодтау» тақырыбы бойынша білімдерін қалыптастыру;

Мектеп оқушыларының ой-өрісін қалыптастыруға ықпал ету;

Талдау және өзін-өзі талдау дағдыларын дамыту;

Өз іс-әрекетін жоспарлау қабілетін дамыту.

Жабдық:

студенттердің жұмыс орындары (жеке компьютер),

мұғалімнің жұмыс орны,

интерактивті тақта,

мультимедиялық проектор,

мультимедиялық презентация,

Сабақтар кезінде

I. Ұйымдастыру кезеңі.

Интерактивті тақтада сабақтың тақырыбы көрсетілген мультимедиялық презентацияның бірінші слайды.

Мұғалім: Сәлем жігіттер. Отыр. Кезекші, келмегендерді хабарлаңыз. (Кезекшінің есебі). Рақмет сізге.

II. Сабақтың тақырыбын пысықтау.

1. Жаңа материалды түсіндіру.

Жаңа материалды түсіндіру интерактивті тақтада мультимедиялық презентацияны бір уақытта көрсетумен эвристикалық әңгіме түрінде өтеді.(1-қосымша).

Мұғалім: Өткен сабақтарда қандай ақпаратты кодтауды оқыдық?

Жауап : Графикалық және мультимедиялық ақпаратты кодтау.

Мұғалім : Жаңа материалды оқуға көшейік. Сабақтың тақырыбын жазыңыз «Мәтіндік ақпаратты кодтау» (слайд1). Қарастырылатын мәселелер (слайд 2):

Тарихи экскурсия;

Мәтіндік ақпаратты екілік кодтау;

Мәтіндік ақпарат көлемін есептеу.

Тарихи экскурсия

Адамзат мәтіндік шифрлауды (кодтауды) алғашқы құпия ақпарат пайда болған сәттен бастап қолданады. Міне, адам ойының дамуының әртүрлі кезеңдерінде ойлап табылған бірнеше мәтінді кодтау әдістері (слайд 3) :

Криптография - бұл жасырын жазу, мәтінді білмейтіндерге түсініксіз ету үшін жазуды өзгерту жүйесі;

Морзе коды немесе әрбір әріп немесе белгі электр тогының (нүктелер) қысқа элементар жарылыстары мен үш есе ұзақтықтағы элементар жарылыстарының (сызықша) өзіндік тіркесімімен бейнеленетін біркелкі емес телеграфтық код;

Қолтаңба қимылдары - есту қабілеті бұзылған адамдар қолданатын ымдау тілі.

Сұрақ : Мәтіндік ақпаратты кодтаудың тағы қандай мысалдарын келтіруге болады?

Оқушылар мысалдар келтіреді (жол белгілері, электр схемалары, өнімнің штрих-коды).

Мұғалім: (Көрсету слайд4). Ең ерте белгілі шифрлау әдістерінің бірі Рим императоры Юлий Цезарьдің (б.з.б. 1 ғ.) атымен аталған. Бұл әдіс шифрланған мәтіннің әрбір әріпін басқа әріппен ауыстыруға негізделген, алфавитті бастапқы әріптен белгіленген символдар санына ауыстыру арқылы және алфавит шеңбер бойымен, яғни әріптен кейін оқылады. I қарастырылудаА . Демек, сөз байт екі таңбаны оңға жылжытқанда, ол сөз ретінде кодталады gwlf . Берілген сөзді шешудің кері процесі - әрбір шифрланған әріпті оның сол жағындағы екіншісімен ауыстыру қажет.

(5-слайдты көрсету) Парсы ақыны Жалалуддин Румидің «kgnusm yoogkg fesl ttsfhya fzuzhschz fhgrzkh yoogksp”, Цезарь шифры арқылы кодталған. Бастапқы мәтіннің әрбір әрпі өзінен кейінгі үшінші әріппен ауыстырылатыны белгілі. Тірек ретінде слайдта орналасқан орыс алфавитінің әріптерін пайдаланыңыз.

Сұрақ : Не алдың?

Оқушылардың жауабы:

Көзіңізді жұмып, жүрегіңіз сіздің көзіңізге айналсын

Жауап 5-слайдта көрсетілген дұрыс жауаппен салыстырылады.

Мәтіндік ақпаратты екілік кодтау

Табиғи және ресми тілдердің көмегімен жазбаша түрде берілген ақпарат деп аталадымәтіндік ақпарат (слайд 6).

Әрбір таңбаны кодтау үшін қанша ақпарат қажет екенін мына формула арқылы есептеуге болады: N = 2 I.

Сұрақ : Төмендегі кодтау әдістерінің қайсысы ақпаратты кодтаудың екілік принципін пайдаланады?

Оқушы жауабы: Морзе әрпімен.

Мұғалім : Компьютерде ақпаратты екілік кодтау принципі де қолданылады. Тек нүкте мен сызықтың орнына 0 және 1 (слайд 7) .

Дәстүрлі түрде бір таңбаны кодтау үшін 1 байт ақпарат пайдаланылады.

Сұрақ : Қанша түрлі таңбаны кодтауға болады? (1 байт = 8 бит екенін есте сақтаңыз)

Оқушы жауабы: N = 2 I = 2 8 = 256.

Мұғалім : Дұрыс. Бұл мәтіндік ақпаратты, соның ішінде орыс және латын әліпбиінің бас және кіші әріптерін, сандарды және басқа белгілерді көрсету үшін жеткілікті ме?

Балалар әртүрлі белгілердің санын санайды:

Орыс алфавитінің 33 кіші әріпі + 33 бас әріп = 66;

Ағылшын алфавиті үшін 26 + 26 = 52;

0-ден 9-ға дейінгі сандар және т.б.

Мұғалім: Сіз қандай қорытынды жасайсыз?

Оқушы шығарылымы : 127 таңба керек екен. Тыныс белгілерін, арифметикалық белгілерді, қызмет көрсету операцияларын (жол беру, бос орын және т.

Мұғалім : Компьютерде әрбір таңба бірегей кодпен кодталған.

Әрбір кейіпкерге өзінің бірегей кодын беру туралы халықаралық келісім қабылданды. ASCII (American Standard Code for Information Interchange) код кестесі халықаралық стандарт ретінде қабылданды (слайд 8).

Бұл кестеде 0-ден 127-ге дейінгі кодтар (ағылшын алфавитінің әріптері, математикалық амалдардың таңбалары, қызмет көрсету белгілері және т.б.) берілген, ал 0-ден 32-ге дейінгі кодтар символдарға емес, функционалдық пернелерге тағайындалған. Осы код кестесінің атын және кодталатын таңбалар ауқымын жазыңыз.

128-ден 255-ке дейінгі кодтар әр елдің ұлттық стандарттарына бөлінген. Бұл дамыған елдердің көпшілігі үшін жеткілікті.

Ресей үшін код кестесінің бірнеше әртүрлі стандарттары енгізілді (код 128-ден 255-ке дейін).

Мұнда олардың кейбіреулері бар (слайд9-10). Олардың есімдерін қарап, жазып алайық:

KOI8-R, SR1251, SR866, Мас, ISO.

65-66 беттердегі информатика семинарын ашыңыз және осы кодтау кестелері туралы оқыңыз.

Мұғалім : MS Word мәтіндік редакторында таңбаны оның кодтық нөмірі бойынша экранда көрсету үшін пернетақтадағы «ALT» пернесін басып тұрып, қосымша сандық пернетақтада символ кодын теру керек (слайд 11):

Юникод концепциясы

Шешім : Бұл сөз тіркесі тыныс белгілерін, тырнақшаларды және бос орындарды қосқанда 108 таңбадан тұрады. Бұл санды 8 битке көбейтеміз. Біз 108*8=864 бит аламыз.

Мұғалім : No2 тапсырманы қарастырайық.(Шарт интерактивті тақтада көрсетіледі).<Рисунок 3> Оның жағдайын жазыңыз: Canon LBP лазерлік принтері орташа 6,3 Кбит/с жылдамдықпен басып шығарады. 8 беттік құжатты басып шығару қанша уақытты алады, егер сіз бір бетте орта есеппен 45 жол, әр жолда 70 таңба (1 таңба – 1 байт) болатынын білсеңіз (2-суретті қараңыз).

Шешімі:

1) 1 беттегі ақпарат көлемін табыңыз:

45 * 70 * 8 бит = 25200 бит

2) 8 беттегі ақпарат көлемін табыңыз:

25200 * 8 = 201600 бит

3) Ортақ өлшем бірліктеріне келтіреміз. Ол үшін Кбиттерді биттерге түрлендіріңіз:

6,3*1024=6451,2 бит/сек.

4) Басып шығару уақытын табыңыз: 201600: 6451,2 = 31,25 секунд.

III. Жалпылау

Мұғалім сұрақтары (слайд 14):

1. Компьютерде мәтіндік ақпаратты кодтаудың қандай принципі қолданылады?

2. Халықаралық символдарды кодтау кестесі қалай аталады?

3. Орыс таңбалары үшін кодтау кестелерінің атауларын көрсетіңіз.

4. Сіз келтірген кодтау кестелеріндегі кодтар қандай санау жүйесінде берілген?

Біз кейіпкерлерді, дыбысты және графиканы кодтадық. Эмоцияларды кодтау мүмкін бе?

Слайд көрсетілді 14.

IV. Сабақты қорытындылау. Үй жұмысы

§ 2.1, 2.1 тапсырма, дәптердегі жазбалар.


Ашық сабақ «Мәтіндік ақпаратты кодтау»

Элемент– информатика және АКТ.

Сынып – 9.

Жүріс-тұрыс формасы– жобаларды құру.

Мақсат: оқушылардың мәтіндік ақпаратты кодтау процесі туралы түсінігін қалыптастыру.

Тапсырмалар:

жалпы білім беру:

    студенттерді мәтіндік ақпаратты кодтау әдістерімен және оларды қолданумен таныстыру;

    мәтіндік ақпаратты кодтауды және қайта кодтауды үйрету;

дамытушы:

    жобалау элементтерін пайдалана отырып, топта жұмысты жоспарлау, ұйымдастыру және орындау қабілеттерін дамыту;

    оқушылардың танымдық қызығушылықтарын дамытуға ықпал ету;

тәрбиелеу:

    топта достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу;

    жобаны құрастыру кезінде еңбекке шығармашылық көзқарасты, еңбек мәдениетін, эстетикалық талғамын тәрбиелеу.

Техникалық жабдық:

    мультимедиялық проектор;

    жергілікті желіге кіру мүмкіндігі бар компьютерлік сынып.

Үлестірмелі материал:

    команда аттары;

    ақпарат парағы;

    Ватман қағазы, маркерлер, желім, магниттер;

    маршруттау.

Сабақтар кезінде

1. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылар ДК жанында тұрады.

Сәлем жігіттер!

Терең тыныс алып, оны шығарайық. Енді бір-бірімізге күлейік.

Орындарыңызға отырыңыз.

Бізде ерекше сабақ болады. Біз жобалар жасаумен айналысамыз. Экранға назар аудару.

Бейнероликті іске қосу (1-слайд 1-қосымша)

Сабағымыздың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?

сабақ тақырыбы (слайд 2 1 қосымша)

Сонымен, сабақтың тақырыбы «Мәтіндік ақпаратты кодтау»

2. Жобамен таныстыру

Біздің сабағымыздың мақсаттары:

    әртүрлі кодтау кестелерімен танысу және мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтауды үйрену.

Ақпаратты кодтау нені білдіреді?

Мәтінді кодтау оны басқа мәтінмен байланыстыруды білдіреді. Кодтау деректерді беруді қауіпсіз ету үшін бейтаныс адамдардан мәтінді шифрлау үшін деректерді тасымалдауда қолданылады.

Айтыңызшы, сіз ақпаратты кодтаған кезіңіз болды ма?

Кодтау кезінде бастапқы мәтіндер жазылатын алфавит (бастапқы алфавит) және кодталған мәтіндер (кодтар) жазылатын алфавит алдын ала анықталады;

    Ыңғайлы болу үшін алфавит кодтық кесте түрінде ұсынылған.

кодтау әдістері(3-слайд 1-қосымша)

Әртүрлі кодтау әдістері бар: графикалық, символдық, сандық.

- Бүгінгі сабақта біз адам ойының дамуының әртүрлі кезеңдерінде адамдар ойлап тапқан мәтінді кодтау әдістерімен танысамыз. Және ішіндеБіздің міндетіміз әртүрлі кодтық кестелердің тарихи түрде қалай пайда болғанын анықтау.

ПРОЕКТОРДЫ ӨШІРІҢІЗ

Әрі қарай жұмыс істеу үшін біз 4 топқа бөлуіміз керек.

Ол үшін монитор экранының артындағы топ нөмірін табыңыз.

Топқа бөлу.

    дизайнерлер – 3 адам

    радиооператорлар – 2 адам

    зерттеушілер – 3 адам

    тарихшылар – 3 адам

Рақмет сізге.

Біз 4 шығармашылық топты аяқтадық.

Әр топ әртүрлі тақырып бойынша жобаны орындайды.

Зерттеушілер қолдарыңызды көтереді, тарихшылар қолдарыңызды көтереді, радио операторлар қолдарыңызды көтереді, дизайнерлер қолдарыңызды көтереді. Барлығы сіздің үстелдеріңізге барады (2-қосымша).

Жарайсың. Нұсқауларды тыңдаңыз:

Сіздің кестелеріңізде технологиялық карта (3-қосымша) (күлгін парақты көрсету), ақпараттық парақ (4-қосымша) (жасыл парақты көрсету), кестелер, диаграммалар және т.б. (5_1-қосымша, (5_2-қосымша, 5_3-қосымша, 5_4-қосымша)) (ақ парақтарды көрсету).

Сондай-ақ ватман қағазы мен қораптағы аксессуарлар.

Технологиялық картаны қатаң сақтаңыз.

Жобаны жасауға 15 минут кетеді.

Жұмыстан кейін дайын жобаларды тақтаға бекітіңіз.

Жұмысқа кірісейік, мен көмектесемін!

3. Жоба бойынша жұмыс

Мұғалім көмектеседі.

4. Жобаны қорғау

Мәтіндік ақпаратты кодтаудың қандай мысалын қарастырдыңыз? дизайнерлер?

1906 жылы Берлинде Халықаралық радиотелеграф конвенциясында теңіздегі радиобайланыс үшін бірыңғай апаттық сигнал белгіленді (... - - - . . . . . SOS) Жанымызды сақта.шақырамын - радиооператорлар.

Қандай мәтіндік кодтаулар бар және олар қандай? Олар бұл туралы бізге айтып береді зерттеушілер.

Сіз электрондық поштаны алып, бірақ оны оқи алмайтын жағдайға тап болдыңыз ба - мәтіннің орнына кейбір оғаш кейіпкерлер бар? Интернетте де солай болады - сіз парақты ашасыз, бірақ ештеңені анықтау мүмкін емес. Оның үстіне, бұл орыс тіліндегі мәтінде болатынын ескеріңіз, мұндай проблемалар екіталай. Мәселе қате кодтаумен файлды ашудан туындайды.

Мұның немен байланысты екенін білу үшін - Сізді шақырамыз тарихшылар

Жарайсыңдар, орындадыңдар, жобаларыңды ұсындыңдар.

(6-қосымша – сабақтан сурет)

5. Қорытындылау

Сабақты қорытындылайық. Сабақ материалы негізінде келесі сұрақтарға жауап беріңіз:

    Мәтінді кодтаудың қандай әдістері бар? (графикалық, символдық, сандық)

    Мәтінді кодтау әдістерін атаңыз (Цезарь, Морзе)

    Компьютерде мәтіндік ақпаратты кодтау үшін не қажет? ( Код кестесі)

    Халықаралық код кестесі қалай аталады? ( ASCII )

    Орыс тілінде қанша кодтау бар? ( Бес)

6. Рефлексия

Сіздің жобаңызды бағалау ұсынылады:

    Қайсысы ең мағыналы?

    Ең қолжетімді баға?

    Ең түсті?

    Ең түпнұсқасы?

Жобаны аяқтау кезінде қандай қиындықтарға тап болдыңыз?

Маған сіздің барлық жобаларыңыз ұнады.

7. Материалды бекіту

Енді алған білімімізді іс жүзінде қолданайық (7-қосымша):

Компьютерге өтіңіз.

Мұғалімнің веб-сайтындағы тапсырмалармен жұмыс

Кім 3 ұпай алды?

Кім 2 ұпай алды?

Кім 1 ұпай алды?

Жарайсың.

8. Үйге тапсырма

Мұғалімнің сайтында тесттер бөлімінде тапсырмалар бар

Оларды толтырыңыз және сұрауыңыз бойынша жауаптарды маған электрондық пошта арқылы жіберіңіз (тапсырмаларды тарату)

Барлығыңызға жұмысыңыз үшін рахмет. Сабағымыз нәтижелі болды. Сау болыңыз.

Әдістемелік әдебиеттер

    Информатика және ақпараттық технологиялар. 10-11 сыныптарға арналған оқулық/Н.Д. Угринович. - M. BINOM. Білім зертханасы, 2005. – 512 б.: сырқат.

    Информатика және ақпараттық технологиялар бойынша практикум. Оқу орындарына арналған оқулық/Н.Д. Угринович, Л.Л. Босова, Н.И. Михайлова. – 3-ші басылым. - M. BINOM. Білім зертханасы, 2005. – 394 б.: сырқат.

    Мәтінді шифрлаудың қарапайым әдістері / Д.М. Златопольский. – М.: Чистье пруды, 2007 – 32 б.

Интернет ресурстары

    - мұғалімнің жеке сайты